Reflux (GERD) esetén a nyelőcső alsó záróizmának elégtelen működése következtében a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, mely károsítja a nyelőcső nyálkahártyáját. A jelenség csecsemőkorban a záróizom gyengesége miatt gyakori, de fél- egy éves kor felett kóros tünetek esetén már reflux betegségről beszélünk.
A betegség kialakulásában a helytelen táplálkozási szokásoknak, elhízásnak, stressznek, mozgáshiánynak, dohányzásnak, hasi izmok gyengeségének jelentős szerepe van, de időskorban refluxot okozhat a sokféle gyógyszer szedése, vagy egyéb betegség kísérőjelensége is lehet.
A reflux súlyossági állapota attól függ, hogy mennyire károsodik a nyelőcső nyálkahártyája. A nem kezelt reflux komoly betegségekhez, például fekélyhez, krónikus arcüreggyulladáshoz vezethet, de okozhat köhögést, nehézlégzést, asztmás tüneteket is.
A reflux leggyakoribb tünetei
Amennyiben nem kezelik megfelelően a refluxot, a köhögés állandósulhat, a nyelőcsőn hegesedés, vagy akár szűkület, fekély alakulhat ki.
A konzultáción a gasztroenterológus számos kérdést fog feltenni Neked az eddigi életmódoddal, tüneteiddel kapcsolatosan. A betegség diagnosztizálása, valamint a nyelőcsőt ért esetleges károsodás mértékének vizsgálata érdekében általában endoszkópos vizsgálat (gyomortükrözés) elvégzése is szükséges, mely biopsziás mintavételre is alkalmas.
A kezelés célja a savasság csökkentése, valamint a nyelőcső továbbító működésének javítása. Ehhez általában gyógyszeres terápia szükséges, de ugyanilyen fontos a helyes táplálkozási szokások és aktív, sportos életmód kialakítása.
Az alábbi egyszerű tippek betartásával a panaszok enyhíthetők, de a szükséges gyógyszeres kezelést nem helyettesítik:
Abban az esetben, ha a has területén súlyfelesleg van, akkor a szakember diétát is javasolhat, mivel a túlsúly olyan nyomást gyakorol gyomorra, mely jelentősen ronthatja a tüneteidet.
Ha a reflux tüneteit tapasztalod, javasoljuk, kérj időpontot gasztroenterológus szakemberünkhöz.
A gasztroenterológiai konzultáció díját itt találod.