A klimax görög eredetű szó, mely az élet „kritikus” kihívását jelenti. Nőknél a klimax kezdete átlagosan az 51. év körüli időszakra tehető. Amennyiben az utolsó havi vérzést fél éven belül újabb vérzés nem követi, akkor menopauzáról beszélünk, melynek azt a szakaszát, amelyben más hormonális eredetű tünetek is jelentkeznek, klimaktériumnak nevezzük. A klimax 1-5 évig is tarthat, ennyi idő alatt csengenek le a jellemző változókori tünetek. A változás kiindulópontja a petefészek, ahol a petesejt-termelés kimerülésével a hormonegyensúly felborul: először ösztrogén túltermelés mutatkozik, majd posztmenopauzában az ösztrogén és a progeszteron szintje minimálisra csökken. Ezek a hormonok nem csak a ciklust befolyásolják, hanem különböző tüneteket is okoznak.
Közvetlenül az utolsó menstruáció előtti/alatti tünetek (rövid távú):
Középtávú tünetek (3-5 év):
Hosszú távú tünetek (5-10 év):
A tünetek enyhítése érdekében sokat lehet tenni; segít a rendszeres sport (séta, úszás, biciklizés), egészséges táplálkozás (kalcium, magnézium, D-vitamin, növényi ösztrogének pl. mandula, szója), megfelelő öltözködés („szellős”, pamut), az esetleges dohányzás elhagyása.
A változó kor kellemetlen tüneteinek, következményeinek megelőzésére, illetve a kezelésére alkalmazható az ún. hormonterápia. Ez lényegében a csökkenő vagy hiányzó petefészekhormonok visszapótlását jelenti a szervezetbe. Hatásától az várható, hogy megszűnik az alvászavar, elmúlnak a hőhullámok, mérséklődik a hüvelyszárazság, ezzel együtt javul a szexuális válaszkészség, és mérséklődik a csontritkulás folyamata.
Mivel a hormonterápiának kockázatai és ellenjavallatai is vannak, feltétlenül tanácsoljuk, hogy konzultáljon nőgyógyász vagy endokrinológus szakorvossal.
Jelentkezz most konzultációra!
A nőgyógyászati konzultációt vagy kontrollt a menstruációs időszak alatt nem tudjuk elvégezni, ezt időpont-egyeztetéskor kérjük figyelembe venni.
A nőgyógyászati vizsgálatok árát itt találod.